FA26C0G2J102JNU06
Mfr.Part #
FA26C0G2J102JNU06
Description
CAP CER 1000PF 630V NP0 RADIAL
Stock
18
In Stock :
18
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
2013
Package / Case :
Radial
Lead/Base Style :
Kinked
Capacitance :
1000pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Width :
3.5mm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
FA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
5mm
Applications :
Automotive
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
24 Weeks
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Length :
5.5mm
Voltage - Rated :
630V
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
FA26C0G2J102JNU06
TDK Corporation FA26C0G2J102JNU06
FA 1000pF 630V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial