FA24X8R2A223KNU06
Mfr.Part #
FA24X8R2A223KNU06
Description
CAP CER 0.022UF 100V X8R RADIAL
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
X8R
FA
Lead/Base Style :
Formed Leads
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Through Hole
Feature :
High Temperature
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
0.022µF
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Published :
Datasheets
FA24X8R2A223KNU06
TDK Corporation FA24X8R2A223KNU06
FA 0.022μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial