FA24X7S2A105KRU06
Mfr.Part #
FA24X7S2A105KRU06
Description
CAP CER 1UF 100V X7S RADIAL
Capacitance :
1μF
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Through Hole
Lead/Base Style :
Formed Leads
Lead Style :
Formed Leads
Size / Dimension :
0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7S
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
FA24X7S2A105KRU06
TDK Corporation FA24X7S2A105KRU06
FA 1μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial