FA24X7R1H155KRU00
Mfr.Part #
FA24X7R1H155KRU00
Description
CAP CER 1.5UF 50V X7R RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1.5μF
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm
Temperature Coefficient :
X7R
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Datasheets
FA24X7R1H155KRU00
TDK Corporation FA24X7R1H155KRU00
FA 1.5μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial
FA24X7R1H155KRU00 Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
FA24X7R1H155KRU00 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm