FA24X7R1E474KNU06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA24X7R1E474KNU06
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Multilayer :
yes
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
25V
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm
Applications :
Automotive
Lead Style :
Formed Leads
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
0.47µF
Packing Method :
Ammo Pack
Width :
3mm
Published :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Temperature Characteristics Code :
X7R
Ratings :
AEC-Q200
Length :
4.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Ceramic
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Series :
FA
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
FA24X7R1E474KNU06
TDK Corporation FA24X7R1E474KNU06
FA 0.47μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial