FA20X8R1E475KRU00
Mfr.Part #
FA20X8R1E475KRU00
Description
CAP CER 4.7UF 25V X8RADIAL
Temperature Coefficient :
X8R
Formed Leads - Kinked
Feature :
High Temperature
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
4.7μF
Datasheets
FA20X8R1E475KRU00
TDK Corporation FA20X8R1E475KRU00
FA 4.7μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial
FA20X8R1E475KRU00 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X8R.
FA20X8R1E475KRU00 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm