FA20X7R2A155KRU00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA20X7R2A155KRU00
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.5UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Tolerance :
±10%
Capacitance :
1.5μF
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Voltage - Rated :
100V
Published :
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
Applications :
Automotive
Series :
FA
Datasheets
FA20X7R2A155KRU00
TDK Corporation FA20X7R2A155KRU00
FA 1.5μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial
FA20X7R2A155KRU00 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
FA20X7R2A155KRU00 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm