FA14X8R1E474KRU06
Mfr.Part #
FA14X8R1E474KRU06
Description
CAP CER 0.47UF 25V X8R RADIAL
Size / Dimension :
0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm
Voltage - Rated :
25V
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X8R
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.47µF
Lead Style :
Formed Leads
Published :
Feature :
High Temperature
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Mount :
Through Hole
Datasheets
FA14X8R1E474KRU06
TDK Corporation FA14X8R1E474KRU06
FA 0.47μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial