FA14X7S2A474KRU06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA14X7S2A474KRU06
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7S RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Applications :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.47µF
Size / Dimension :
0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
24 Weeks
Lead/Base Style :
Formed Leads
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7S
Lead Style :
Formed Leads
Package / Case :
Radial
Series :
FA
Datasheets
FA14X7S2A474KRU06
TDK Corporation FA14X7S2A474KRU06
FA 0.47μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial