FA14X7R1H334KNU06
Mfr.Part #
FA14X7R1H334KNU06
Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Through Hole
Terminal Pitch :
2.5mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead/Base Style :
Formed Leads
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Packing Method :
Ammo Pack
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.33μF
Width :
3mm
Lead Style :
Formed Leads
Lead Pitch :
2.4892mm
Package / Case :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm
Series :
FA
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
AEC-Q200
Length :
4.5mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Datasheets
FA14X7R1H334KNU06
TDK Corporation FA14X7R1H334KNU06
FA 0.33μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial