FA11X8R2A684KRU00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA11X8R2A684KRU00
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.68UF 100V X8RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X8R
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
Series :
FA
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated :
100V
Package / Case :
Radial
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
0.68µF
Packaging :
Bulk
Feature :
High Temperature
Datasheets
FA11X8R2A684KRU00
TDK Corporation FA11X8R2A684KRU00
FA 0.68μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial
FA11X8R2A684KRU00 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X8R.
FA11X8R2A684KRU00 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm