FA-365 16.0000MB-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA-365 16.0000MB-C
Manufacturer
Epson
Package / Case
2-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer :
Epson
Product Category :
Crystals
Height Seated (Max) :
0.055 1.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Mode :
Fundamental
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50Ohm
Mounting Type :
Surface Mount
Load Capacitance :
18pF
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Frequency Stability :
±30ppm
Series :
FA-365
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Frequency Tolerance :
±50ppm
Size / Dimension :
0.236Lx0.138W 6.00mmx3.50mm
Type :
MHz Crystal
Frequency :
16MHz