F873RU185M760Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F873RU185M760Z
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
1.80UF 760V
Stock
409
In Stock :
409
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Unclassified
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
20%
Packing Method :
PIZZA PACK
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Length :
41mm
Capacitance :
1.8μF
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Polypropylene
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 760; SAFETY CLASS: X1
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Rated (AC) Voltage (URac) :
760V
Min Operating Temperature :
-40°C
Width :
30mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height :
45mm
Lead Pitch :
37.5mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
F873RU185M760Z
1.8μF Film Capacitor 20% Radial POLYPROPYLENE Through Hole
F873RU185M760Z Overview
System function requires a rated (DC) voltage (URdc) of 1500V.Systems require a voltage of 760V (URac) for internal rated (AC) power.
F873RU185M760Z Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1500V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 760V