F863BW474K310R
Mfr.Part #
F863BW474K310R
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 310VAC RAD
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Capacitance :
0.47µF
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage - Rated AC :
310V
Size / Dimension :
0.709Lx0.433W 18.00mmx11.00mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Series :
F863
Tolerance :
±10%
Ratings :
AEC-Q200, X2
Height Seated (Max) :
0.752 19.10mm
Datasheets
F863BW474K310R
KEMET F863BW474K310R
F863 0.47μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 310V-AC Polypropylene (PP), Metallized
F863BW474K310R Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -40°C~110°C are suitable for the device.