F862BY474K310ALR0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F862BY474K310ALR0L
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Size / Dimension :
0.709Lx0.433W 18.00mmx11.00mm
Operating Temperature :
-40°C~110°C
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
PC Pins
Capacitance :
0.47µF
Height :
19mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Depth :
11mm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Lead/Base Style :
Straight
Voltage - Rated DC :
630V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
F862
Lead Diameter :
800 µm
Ratings :
X2
Lead Length :
25mm
Dielectric :
PP
Published :
2014
Voltage - Rated AC :
310V
Tolerance :
±10%
Dissipation Factor :
0.2 %
Height Seated (Max) :
0.748 19.00mm
Applications :
EMI, RFI Suppression
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Voltage :
310V
Lead Pitch :
15mm
Number of Pins :
2
Introducing Film Capacitors KEMET F862BY474K310ALR0L from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~110°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Voltage:310V, Number of Pins:2, F862BY474K310ALR0L pinout, F862BY474K310ALR0L datasheet PDF, F862BY474K310ALR0L amp .Beyond Film Capacitors KEMET F862BY474K310ALR0L ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET F862BY474K310ALR0L
F862 Radial Film Capacitor 0.709Lx0.433W 18.00mmx11.00mm ±10% 0.47muF 310V