F861KG103M310A
Mfr.Part #
F861KG103M310A
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.01UF 20% 630VDC RAD
Width :
4mm
Capacitance :
0.01μF
FILM CAPACITOR
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Applications :
EMI, RFI Suppression
Series :
F861
HTS Code :
Rated (AC) Voltage (URac) :
310V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
630V
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Number of Terminations :
No
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated AC :
310V
Size Code :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 310
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
X2
Termination :
PC Pins
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Terminal Pitch :
7.5mm
Length :
10mm
Datasheets
F861KG103M310A
KEMET F861KG103M310A
F861 FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm ±20% 0.01muF 310V