F840KG153M275A
Mfr.Part #
F840KG153M275A
Package / Case
Not Required
Description
15NF27VAC V
Stock
259
In Stock :
259
Product Category :
Film Capacitors
Size (mm) :
10 X 4 X 8
Product Height (mm) :
8(Max)
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Voltage :
760VDC|275VAC
Failure Rate :
Not Required
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Seated Plane Height :
8(mm)
Tolerance (+ or -) :
20%
Lead Diameter (nom) :
0.6(mm)
Mounting :
Through Hole
Capacitance :
PF(pF)
Packaging :
Bulk
Dielectric :
PP
ECCN (US) :
EAR99
Capacitance Value :
0.015uF
Lead Length (mm) :
17
Type :
EMI Suppression
Wire Form :
Straight
Terminal Pitch (mm) :
7.5
Suppression Class :
X2
Termination Style :
Radial
Operating Temp Range :
-55C to 105C
Mounting Style :
Through Hole
Lead Diameter (mm) :
0.6
Tolerance :
20%
Package / Case :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product Length (mm) :
10(Max)
Product Depth (mm) :
4(Max)
Seated Plane Height (mm) :
8(Max)
Product Weight (g) :
0.5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
F840KG153M275A
Introducing Film Capacitors KEMET F840KG153M275A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:760VDC|275VAC, Type:EMI Suppression, Package / Case:Not Required, F840KG153M275A pinout, F840KG153M275A datasheet PDF, F840KG153M275A amp .Beyond Film Capacitors KEMET F840KG153M275A ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.