F840FR225M300C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F840FR225M300C
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
2.2 F AC 20V
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Series :
PHE840E
Lead Diameter :
800 µm
Voltage - Rated AC :
300V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric :
PP
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
17.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
31 Weeks
Height Seated (Max) :
1.102 28.00mm
Termination :
PC Pins
Size / Dimension :
1.240Lx0.689W 31.50mmx17.50mm
Mount :
Through Hole
Capacitance :
2.2μF
Lead Pitch :
27.5mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Package / Case :
Radial
Ratings :
X2
Voltage - Rated DC :
760V
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Tolerance :
±20%