F463DI153G2K0Z
Mfr.Part #
F463DI153G2K0Z
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAPACITOR 1%
Film Capacitors
Height - Seated (Max) :
Terminal Pitch :
22.5 mm
KEMET Corporation
Composition :
Metal Film
Positive Tolerance :
2%
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.094 Dia x 0.250 L (2.39mm x 6.35mm)
Capacitance :
0.015 µF
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Failure Rate :
S (0.001%)
Reach Compliance Code :
Compliant
Height :
16 mm
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Length :
26 mm
Negative Tolerance :
2%
Width :
7 mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Number of Terminals :
Resistance :
97.6 Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package :
Bulk
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000 V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Supplier Device Package :
Rated (AC) Voltage (URac) :
700 V