F463BG153G1L2Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F463BG153G1L2Z
Manufacturer
KEMET
Description
CAPACITOR 1%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric Material :
Polypropylene
Capacitance :
0.015 µF
Terminal Pitch :
15 mm
Length :
18 mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
500 V
Number of Terminals :
2
KEMET Corporation
Positive Tolerance :
2%
Size Code :
Package :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1250 V
Negative Tolerance :
2%
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Product Status :
Obsolete
Width :
6 mm
Height :
12 mm