F463AK272G2K0C
Mfr.Part #
F463AK272G2K0C
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAPACITOR 1%
Film Capacitors
Reach Compliance Code :
Compliant
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Terminal Pitch :
10 mm
Tolerance :
±1%
KEMET Corporation
Features :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Length :
13 mm
Series :
RMCF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000 V
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
301 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Composition :
Thick Film
Capacitance :
0.0027 µF
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Polypropylene
Supplier Device Package :
Positive Tolerance :
2%
Size Code :
Failure Rate :
Width :
5 mm
Number of Terminals :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Negative Tolerance :
2%
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Rated (AC) Voltage (URac) :
700 V
Height :
11 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.061 L x 0.031 W (1.55mm x 0.80mm)