F461KF563G160L
Mfr.Part #
F461KF563G160L
Description
CAPACITOR 1%
Film Capacitors
Pbfree Code :
yes
Size Code :
Height :
8 mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160 V
Width :
3 mm
Product Status :
Obsolete
Negative Tolerance :
2%
Capacitance :
0.056 µF
Series :
F461
Package :
Bulk
Length :
10 mm
Number of Terminals :
2
Terminal Pitch :
7.5 mm
Packing Method :
TR
Positive Tolerance :
2%
ECCN Code :
EAR99
Rated (AC) Voltage (URac) :
90 V