F461KE103G250A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F461KE103G250A
Manufacturer
KEMET
Description
CAPACITOR 1%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Pitch :
7.5 mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
Number of Terminals :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Width :
2.5 mm
Capacitance :
0.01 µF
Length :
10 mm
Size Code :
Dielectric Material :
Polypropylene
Product Status :
Obsolete
Height :
6 mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
160 V
Package :
Bulk
Negative Tolerance :
2%
Positive Tolerance :
2%