F461JG333F160L
Mfr.Part #
F461JG333F160L
Description
CAPACITOR 1%
Film Capacitors
Type :
Pulse and DC Transient Suppression
RoHS Status :
RoHS Compliant
Seated Plane Height (mm) :
7.5(Max)
Series :
Dielectric :
PP
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Termination Style :
Radial
Construction :
Plastic Rectangular Can
Tolerance :
1%
Package :
Bulk
Mounting :
Through Hole
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Product Status :
Obsolete
Lead Diameter (mm) :
0.5
Product Depth (mm) :
3.5(Max)
ECCN (US) :
EAR99
Lead Length (mm) :
18.5
Product Height (mm) :
7.5(Max)
Voltage :
160VDC|90VAC
Wire Form :
Straight
Temperature Coefficient (ppm/°C) :
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Terminal Pitch (mm) :
5
Capacitance Value :
0.033uF
Size (mm) :
7.2 X 3.5 X 7.5
Packaging :
Tape and Reel
Datasheets
F461JG333F160L
Introducing Film Capacitors KEMET F461JG333F160L from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Pulse and DC Transient Suppression, Voltage:160VDC|90VAC, F461JG333F160L pinout, F461JG333F160L datasheet PDF, F461JG333F160L amp .Beyond Film Capacitors KEMET F461JG333F160L ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.