F461FR106G160Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F461FR106G160Z
Manufacturer
KEMET
Description
CAPACITOR 1%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Series :
F461
Package :
Bulk
Rated (AC) Voltage (URac) :
90 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160 V
Dielectric Material :
Polypropylene
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Width :
17.5 mm
Negative Tolerance :
2%
Height :
28 mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
27.5 mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminals :
2
Length :
31.5 mm
Positive Tolerance :
2%
Product Status :
Obsolete
Capacitance :
10 µF