F461DI185G160Z
Mfr.Part #
F461DI185G160Z
Description
CAPACITOR 1%
Film Capacitors
Features :
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Product Type :
Thin Film Resistors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160 V
Package :
Bulk
Mounting Style :
PCB Mount
Negative Tolerance :
2%
Temperature Coefficient :
25 PPM / C
Packaging :
Reel
Width :
2.4 mm
Voltage Rating :
150 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Brand :
Welwyn Components / TT Electronics
Height :
0.65 mm
Series :
PCF
Resistance :
42.2 kOhms
Qualification :
AEC-Q200
Technology :
Thin Film
Rated (AC) Voltage (URac) :
90 V
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Positive Tolerance :
2%
Length :
4.9 mm
Subcategory :
Resistors
Capacitance :
1.8 μF
Terminal Pitch :
22.5 mm
FILM CAPACITOR
Tolerance :
0.1 %