F461DI185G160L
Mfr.Part #
F461DI185G160L
Description
CAPACITOR 1%
Height :
0.65 mm
Positive Tolerance :
2%
Rated (AC) Voltage (URac) :
90 V
TT Electronics
Mounting Style :
PCB Mount
Packing Method :
TR
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Technology :
Thin Film
Brand :
Welwyn Components / TT Electronics
Negative Tolerance :
2%
Subcategory :
Resistors
Voltage Rating :
150 V
Packaging :
Reel
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160 V
Dielectric Material :
Polypropylene
Tolerance :
0.1 %
Features :
Terminal Pitch :
22.5 mm
Number of Terminals :
Temperature Coefficient :
25 PPM / C
Product Type :
Thin Film Resistors
Width :
3.1 mm
Obsolete
Resistance :
127 Ohms
Length :
6.3 mm
Qualification :
AEC-Q200
Series :
PCF
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
RoHS :
Details
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Capacitance :
1.8 μF