F461DB105G160R
Mfr.Part #
F461DB105G160R
Description
CAPACITOR 1%
Positive Tolerance :
2%
Height :
14.5 mm
Negative Tolerance :
2%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160 V
Application :
Power
Length :
26 mm
Capacitance :
1 µF
Number of Terminals :
Pbfree Code :
yes
Color :
Brown
Rated (AC) Voltage (URac) :
90 V
EAR99
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Pitch :
22.5 mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
KEMET Corporation
Panel Mount :
No
Gender :
Receptacle
Width :
6 mm