F461BY564G400Z
Mfr.Part #
F461BY564G400Z
Description
CAPACITOR 1%
Film Capacitors
Package :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400 V
Height :
19 mm
Capacitance :
0.56 μF
Rated (AC) Voltage (URac) :
220 V
Terminal Pitch :
15 mm
ECCN Code :
EAR99
KEMET Corporation
Negative Tolerance :
2%
Size Code :
Length :
18 mm
Positive Tolerance :
2%
Width :
11 mm