F461BY275G160C
Mfr.Part #
F461BY275G160C
Description
CAPACITOR 1%
Film Capacitors
Packing Method :
Negative Tolerance :
2%
Positive Tolerance :
2%
EAR99
Number of Terminals :
yes
KEMET Corporation
Length :
18 mm
Series :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160 V
Rated (AC) Voltage (URac) :
90 V
Size Code :
Height :
19 mm
Terminal Pitch :
15 mm
Width :
11 mm
Capacitance :
2.7 μF