F461BS224F630C
Mfr.Part #
F461BS224F630C
Description
CAPACITOR 1%
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
PCB Mount
Packing Method :
EAR99
Temperature Coefficient :
25 PPM / C
Tolerance :
0.1 %
Product Type :
Thin Film Resistors
Subcategory :
Resistors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Technology :
Thin Film
Voltage Rating :
150 V
Number of Terminals :
2
Positive Tolerance :
1%
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
TT Electronics
Product Status :
Obsolete
Brand :
Welwyn Components / TT Electronics
Package :
Bulk
Height :
0.65 mm
Length :
4.9 mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Resistance :
17.8 Ohms
Negative Tolerance :
1%
Terminal Pitch :
15 mm
Pbfree Code :
yes
Qualification :
AEC-Q200
RoHS :
Details
Series :
PCF
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
Reel
Width :
2.4 mm
Capacitance :
0.22 µF