F461BK105G160Z
Mfr.Part #
F461BK105G160Z
Description
CAPACITOR 1%
Rated (AC) Voltage (URac) :
90 V
Pbfree Code :
yes
KEMET Corporation
Terminal Pitch :
15 mm
Positive Tolerance :
2%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160 V
Height :
13.5 mm
Width :
7.5 mm
Length :
18 mm
Capacitance :
1 µF
Number of Terminals :
Negative Tolerance :
2%