F461BK104G630A
Mfr.Part #
F461BK104G630A
Manufacturer
KEMET
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
CAPACITOR 1%
Film Capacitors
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Frequency Tolerance :
±20ppm
Capacitance :
0.1 µF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Positive Tolerance :
2%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100 Ohms
Frequency :
18.432 MHz
Negative Tolerance :
2%
Number of Terminals :
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Frequency Stability :
±25ppm
Series :
SXT224
Packing Method :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
7.5 mm
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Length :
18 mm
Size / Dimension :
0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)
Terminal Pitch :
15 mm
Size Code :
Type :
MHz Crystal
Package :
Bulk
Load Capacitance :
11pF
Operating Mode :
Fundamental
Height :
13.5 mm
KEMET Corporation
Dielectric Material :
Polypropylene
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C