F461BB393G630Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F461BB393G630Z
Manufacturer
KEMET
Description
CAPACITOR 1%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Negative Tolerance :
2%
Capacitance :
0.039 µF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
KEMET Corporation
Height :
10 mm
ECCN Code :
EAR99
Product Status :
Obsolete
Dielectric Material :
Polypropylene
Size Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Pbfree Code :
yes
Length :
18 mm
Package :
Bulk
Width :
4 mm
Series :
Positive Tolerance :
2%
Terminal Pitch :
15 mm
Number of Terminals :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V