F461AK184M160R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F461AK184M160R
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.18UF 20% 160VDC RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC :
160V
Base Product Number :
F461AK
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC :
90V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.18 μF
Termination :
PC Pins
Mounting Type :
Through Hole
Features :
Product Status :
Active
Ratings :
Package :
Tape and Box (TB)
Series :
F461
Datasheets
F461AK184M160R
F461 0.18 μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
F461AK184M160R Overview
A 0.394" (10.00mm) lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C ~ 105°C, the device can be operated.