F461AK124G250R
Mfr.Part #
F461AK124G250R
Description
CAPACITOR 1%
Film Capacitors
Resistance :
6.04 Ohms
Brand :
Vishay / Dale
Technology :
Wirewound
RoHS :
N
Series :
NH
Features :
Aluminum Housed Resistors, Non-Inductive
Product Status :
Obsolete
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 250 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
114 mm
Power Rating :
250 W
Height :
55.6 mm
Product Type :
Wirewound Resistors
Mounting Style :
Chassis Mount
Subcategory :
Resistors
Product Category :
Wirewound Resistors - Chassis Mount
Temperature Coefficient :
50 PPM / C
Vishay
Package :
Bulk
Termination Style :
Solder Lug
Width :
54 mm
Tolerance :
1 %