F340Y233930KFM2B0
Mfr.Part #
F340Y233930KFM2B0
Description
CAP FILM 0.039UF 10% 1KVDC RAD
Capacitance :
0.039µF
Size / Dimension :
0.689Lx0.335W 17.50mmx8.50mm
Voltage - Rated AC :
305V
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±10%
AEC-Q200, Y2
Height Seated (Max) :
0.594 15.10mm
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Datasheets
F340Y233930KFM2B0
Vishay F340Y233930KFM2B0
F340Y2 0.039μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 305V-AC Polypropylene (PP), Metallized
F340Y233930KFM2B0 Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~105°C are suitable for the device.