F340Y233330MFI2B0
Mfr.Part #
F340Y233330MFI2B0
Description
CAP FILM 0.033UF 20% 1KVDC RAD
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.033µF
Voltage - Rated AC :
305V
Series :
F340Y2
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Height Seated (Max) :
0.535 13.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200, Y2
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
F340Y233330MFI2B0
Vishay F340Y233330MFI2B0
F340Y2 0.033μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 305V-AC Polypropylene (PP), Metallized
F340Y233330MFI2B0 Overview
A 0.591 15.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~105°C, the device can be operated.