F340Y233330KII2B0
Mfr.Part #
F340Y233330KII2B0
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 1KVDC RAD
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated AC :
305V
Capacitance :
0.033µF
Datasheets
F340Y233330KII2B0
Vishay F340Y233330KII2B0
F340Y2 0.033μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 305V-AC Polypropylene (PP), Metallized
F340Y233330KII2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.886 22.50mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.