F340Y231030MFI2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F340Y231030MFI2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10000PF 20% 1KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Termination :
PC Pins
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Height Seated (Max) :
0.437 11.10mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Capacitance :
10000pF
Series :
F340Y2
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Ratings :
AEC-Q200, Y2
Voltage - Rated AC :
305V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
F340Y231030MFI2B0
Vishay F340Y231030MFI2B0
F340Y2 10000pF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 305V-AC Polypropylene (PP), Metallized
F340Y231030MFI2B0 Overview
Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.