F340Y231030KF02W0
Mfr.Part #
F340Y231030KF02W0
Description
CAP FILM 10000PF 10% 1KVDC RAD
Film Capacitors
Ratings :
AEC-Q200, Y2
Capacitance :
10000pF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.437 11.10mm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Voltage - Rated AC :
305V
Tolerance :
±10%
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Series :
F340Y2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
F340Y231030KF02W0
Vishay F340Y231030KF02W0
F340Y2 10000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 305V-AC Polypropylene (PP), Metallized
F340Y231030KF02W0 Overview
There is 0.591 15.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.