F339MX236831KF02W0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F339MX236831KF02W0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
EMI, RFI Suppression
Termination :
PC Pins
Factory Lead Time :
15 Weeks
Published :
Width :
5.0038mm
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
630V
Voltage - Rated AC :
310V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
110°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Series :
F339M
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
0.068μF
Lead Pitch :
15.0114mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
17.5006mm
Ratings :
X2
F339M 0.068μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 310V-AC Polypropylene (PP), Metallized
F339MX236831KF02W0 Overview
Electrical devices with 0.591 15.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.