F339MX231531JC02G0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F339MX231531JC02G0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage - Rated DC :
630V
Package / Case :
Radial
Published :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Length :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Ratings :
X2
Width :
3.9878mm
Termination :
PC Pins
Series :
F339M
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
0.015µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
310V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Mounting Type :
Through Hole
F339M 0.015μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 310V-AC Polypropylene (PP), Metallized
F339MX231531JC02G0 Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.