F331K33Y5RR63K7R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F331K33Y5RR63K7R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 330PF 2KV Y5R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
600 µm
Size / Dimension :
0.335Dia 8.50mm
Package / Case :
Radial, Disc
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Series :
F
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Pitch :
7.5mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
SMPS Filtering
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Capacitance :
330pF
Multilayer :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Composition :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
Y5R
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Feature :
High Voltage
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
6mm
Termination :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
Y5R
Published :
Datasheets
F331K33Y5RR63K7R
Vishay F331K33Y5RR63K7R
F 330pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% Y5R 0.335Dia 8.50mm -30°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc