F2800AA15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F2800AA15
Manufacturer
Curtis Industries
Description
LINE FILTER 250VAC 15A CHASS MNT
Manufacturer :
Curtis Industries
Product Category :
Power Line Filter Modules
Factory Lead Time :
7 Weeks
Termination :
Quick Connect
Frequency - Operating :
50/60Hz
Mounting Type :
Chassis Mount
Termination Style :
Quick Connect
Max Current Rating :
15A
Filter Type :
Single Phase
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Chassis Mount, Flanges
Voltage - Rated AC :
250V
Series :
F2800
Published :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Approval Agency :
CE, CSA, TUV, UR
Frequency :
5.06kHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Box
Applications :
GENERAL PURPOSE
Configuration :
Two Stage
Datasheets
F2800AA15
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
    PWR ENT FILTERED
    PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
  • Schaffner EMC, Inc.
    LINE FILTER 250VAC 3A TH