F1892DH1000
Mfr.Part #
F1892DH1000
Description
MODULE SCR/DIODE 90A 380VAC
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1kV
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Off State :
1kV
Current Rating :
90A
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Voltage - Rated DC :
1kV
Number of Pins :
5
RMS Current (Irms) :
90A
Package / Case :
Module
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Packaging :
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1950A @ 60Hz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
F1892DH1000
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE