F1857SDK400
Mfr.Part #
F1857SDK400
Description
MODULE SCR/DIODE 55A 120VAC
Voltage - Rated DC :
400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Current Rating :
55A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Structure :
Series Connection - All SCRs
Voltage - Off State :
400V
RMS Current (Irms) :
55A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Pins :
7
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
5 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1500A @ 60Hz
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Datasheets
F1857SDK400
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE