F1857HD1600
Mfr.Part #
F1857HD1600
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Description
MODULE SCR/DIODE 55A 600VAC
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
6 Weeks
Length :
91.9mm
RMS Current (Irms) :
55A
Termination :
Screw
Mount :
Chassis Mount, Screw
Mounting Type :
Chassis Mount
Width :
20mm
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1500A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Package / Case :
Module
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Current Rating :
55A
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Height :
29.9mm
Number of Pins :
5
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Datasheets
F1857HD1600
Sensata Technologies – Crydom F1857HD1600
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE