F1857DH400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F1857DH400
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MODULE SCR/DIODE 55A 120VAC
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Number of Pins :
5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Rated DC :
400V
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Current Rating :
55A
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Chassis Mount, Screw
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Package / Case :
Module
Published :
Voltage - Off State :
400V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1500A @ 60Hz
RMS Current (Irms) :
55A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Max Operating Temperature :
125°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Datasheets
F1857DH400
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE