F1827CAD600
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F1827CAD600
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 600V 25A
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Average Rectified Current :
25A
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Chassis Mount, Screw
Supplier Device Package :
Module
Voltage - Rated DC :
600V
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature - Junction :
-40°C~125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Pins :
3
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
25A DC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
400A
Current Rating :
25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.55V @ 75A
Element Configuration :
Common Anode
Forward Current :
25A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Diode Type :
Standard
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
F1827CAD600
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -40°C~125°C 25A 600V-DC Module Chassis Mount
F1827CAD600 Overview
In the case of 25A forward voltage, the device will operate.From the part, a current of 25A can be drawn.
F1827CAD600 Features
F1827CAD600 Applications
There are a lot of Sensata-Crydom
F1827CAD600 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23